Neden Hızlı Okunmaz?

Görme alanının dar olması ve okunan metinde, bir kelimelik bloklar halinde okuma yapılması yavaş okuma sebeplerindendir. Ayrıca, ilk okulda gerçekleştirilen okuma eğitimleri sesli eğitim üzerinedir. Doğru sessiz okuma eğitimi içeri müfredatta bulunmamaktadır. Bu şekilde yapılan okumalarda göz aşırı sıçrama yapar ve her gördüğü kelimeyi sesli olarak telafuz eder. Online eğitim sistemi ile görme alanı genişletip, gözün metin üzerinde bekeleme süresini kısaltarak, gördüğümüz kelimeleri sesli teleffuz etmezsek ve blok okumalarda ki kelime sayısı artırıldığında göz daha az sıçrama yaparak okuma hızı arttırılabilir.

Okuma esnasında gözler bir fotoğraf makinasının çalışma kapasitene sahiptir. Okunan metnin resimlerini çekerek beyine veri gönderir; beyinde daha önce öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözümler. Sembolleri birleştirirek ana fikire ulaşır. Bu süreç saniyenin onda birine kadar düşürülebilir. Bu da sadece doğru yapılan hızlı okuma ve anlama antremanları ile mümkündür.

Beyin standart olarak, bir dakikada 1600 kelimeyi okuyup anlayabilir. Okumanın yapıldığı esnada, göz kasları beyinin hızına ulaşamadığında, beyinin kapasitesi altında bir çalışma yaptığında, bir dakikada okuna bilecek kelimenin çok daha altında kelimeyi okur. Boşta kalan kısımda da günlük işlerini düşünmek için ayırır. Online hızlı okuma eğitimi sayesinde ise göz kaslarının geliştirilmesi ile dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Baykulakademi.com, tamda bu sorunların hepsine çözüm sunmaktadır. Online hızlı okuma ve anlama eğitimimize katılarak sizde hızlı bir okuyucu olabilirsiniz. 

Sizde bu eşsiz deneyimi edinmek için eğitim gruplarını inceleyerek kendinize en uygun eğitim grubundan sisteme üye olun ve anlayarak hızlı okumaya başlayın.

Hemen Eğitime Başlayın